You are here

T&T players shine at Carebaco

Saturday, August 12, 2017

Top ranked Leon Cassie was among a host of T&T players to reach the semi-final round of competition when matches in their respective age-groups in the Junior Caribbean Badminton Championship continued at the National Racquet Centre, Tacarigua yesterday.

However, Cassie did not have things all his way as he had to rally from a set down to defeat Guyana’s Tyrese Jeffery 18-21, 21-16, 21-15 in their quarterfinal.

In the Under-11 Boys Singles, T&T’s Nadav Singh ousted top ranked Jamaican Jelanie Nelson 21-14, 18-21, 21-11 to complete an all-T&T semifinal line-up with Aditya Maharaj while Andrew Babwah, also of T&T meets Barbadian, Nathan King.

In the Under-13 Boys, T&T’s Travis Sinanan reached the last four while in the Under-15s, three T&T players in Zion St Rose, Reece Marcano,and Justin Samaroo along with top ranked Barbadian Dominick Scantlebury are in the semifinals.

Among the girls, only Amara Joachim (under-13), Cathline Ramroop (Under-15) and Sandhya Cassie (Under-17) qualified to the last-four of their divisions.

Up to press time T&T also had two teams qualified to the Mixed Doubles Under-15 semifinals while a combined six teams were yet to complete their Under-17 and Under-19 quarterfinals, five in the Under-17s and two in the older age-group.

Friday quarterfinal results

Singles (Selected)

Boys Under-15

Zion St Rose (T&T) bt Donovan David (T&T) 21-10,21-18;

Reece Marcano (T&T) bt Je Marc Tagallie (T&T) 21-10, 21-3;

Justin Samaroo (T&T) bt Reval Jaggessar (T&T) 21-10, 16-21, 21-17;

Dominick Scantlebury (B’dos) bt Jason Chen (Sur) 21-12, 21-12;

Boys Under-17

Leon Cassie (T&T) bt Tyreses Jeffery (Guy) 18-21, 21-16 21-15;

Shomari Smith (B’dos) bt Jair Naipal (Sur) 19-21, 21-15, 21-18;

Daniel Acosta (Dom Rep) bt Vance Juteram (T&T) 21-17, 21-16;

Mikhael Williams (Jam) bt Josef Gonzales (T&T) 21-12, 21-15

Boys Under-19

CesarBrito (Dom Rep) bt Kodie King (B’dos) 21-12, 21-7;

Shane Wilson (Jam) bt Renaldo Sinanan (T&T) 21-18, 21-12;

Joel Angus (Jam) bt Shae Martin (B’dos) 21-16, 8-21, 21-13;

Gavin Robbinson (B’dos) bt Nathaniel Khillawan (T&T) 21-18, 11-21, 21-12.

Girls Under-17

Imani Mangroe (Sur) bt Shezelle Mc Tyson (Jam) 21-19, 21-13;

Sandhya Cassie (T&T) bt Eban Sandy (T&T) 21-10, 21-8;

Chaista Soemodipoero (Sur) bt Emily Thomas (B’dos) 21-11, 21-4;

Priyanna Ramdhani (Guy) bt Chequeda De Boulet (T&T) 21-15, 21-8.

Girls Under-19

Bermary Polanco (Dom Rep) bt Alana Bailey (Jam) 21-11, 21-16;

Shemara Lindveld (Sur) bt Krystle Clarke (B’dos) 21-11, 21-10;

Nairobi Jimenez (Dom Rep) bt Amanda Haywood (B’dos) 21-10; 21-17;

Yudith Almonte (Dom Rep) bt Cheyanna Burnett Griffith (B’dos) 21-4 21-9.


User comments posted on this website are the sole views and opinions of the comment writer and are not representative of Guardian Media Limited or its staff.

Guardian Media Limited accepts no liability and will not be held accountable for user comments.

Guardian Media Limited reserves the right to remove, to edit or to censor any comments.

Any content which is considered unsuitable, unlawful or offensive, includes personal details, advertises or promotes products, services or websites or repeats previous comments will be removed.

Before posting, please refer to the Community Standards, Terms and conditions and Privacy Policy

User profiles registered through fake social media accounts may be deleted without notice.